ETKİLİ VE İYİ DÖVÜŞ TEKNİKLERİ NASIL KAVGA EDİLİR KAVGADA YAPILM

2009-03-16 19:42:00
Öncelikle kavganın hicbirşeyi çözmediğini belirtmek istiyorum. Anlatacağım teknikler kavga etmekten başka çare kalmadığı, kendinizi veya bir başkasını korumak zorunda kaldığınız durumlar için kullanıldığında faydalı olacak tekniklerdir. Sebepsiz yere birini dövmek, güçlü olduğu için birini ezmek, adam toplayıp birine girişmek ilkelliktir, düşüklüktür.

Ön Bilgiler
Mutlaka savunma ağırlıklı bir spor oğrenin. Bu hem size disiplin verecek, hem formda tutacak, hem de durum farkındalığını kazandıracaktır. Bir kavgada en büyük sorun yükselen adrenalin sonrasi yaşanan geçici bilinç kaybıdır. Bir çoğu kavganın nasıl olup bittiğini anlamaz. Çünkü kontrolü kaybetmiştir. Genelde gözünü kapatır ve rastgele yumruk sallar. Haliyle ne yedigi yumrukları ne de attığı yumrukları bilemez. Hatta çoğu, aldıgı darbeyi dovüşten sonra fark eder. Spor yapmaniz size bu soğukkanlılığı kazandırır. Kontrolü mümkün olduğunca kaybetmezsiniz. Ben şahsen boks tavsiye ederim. Ama 2 ay gidip birakırsanız ancak adam döversiniz. Disiplin eksik kalır.

Kavga olacağını önceden anlamışsanız kesinlikle oradan uzaklaşın veya olayın size bulaşamayacagi güvenli bir yere gidin. Ömrünü hiç kavga etmeden tamamlamış mutlu insanlar tanıdım.

%100 sebep siz olmayın. Bu altta kalın, hakkınızı yedirin anlamında değil. Karşınızdakinin seviyesinden cevaplar verip onu kendi dunyasında haklı konuma getirmeyin. "tamam kardeşim, uzatmayalım, kusura bakma, tamam sen haklısın" gibi laflar güzel laflardır.

Yanınızda sevdiğiniz bir yakınınız varsa hele kavgaya hiç girmeyin. Ona gelecek en kücük bir zararda adamlara haşat bile etseniz ömrünuz boyu unutamayacağınız bir vicdan azabı cekersiniz.

Silah, bicak taşıyan; uyuşturucu madde kullanmi; kendinde olmayanlardan uzak durun. Öyle bir dövüş, asla bir dövüş değildir.

Kaçıyorsanız kalabalık yerlere kaçın. Mesafenizi koruyun düzenli nefes alin. kovaliyorsa buyuk ihtimal bir sure sonra kesilip birakacaktir. siz bir muddet daha kacin.
- "he" deyip gecmeyi bilin. bir yerden gecerken size atilan laflari duymayin. korkmayin olmezsiniz bir laf atilmayla.

$imdi 3 ana durumda ele alalim kullacagimiz teknikleri;

..bir rakip soz konusu oldugunda:
- kar$idakinin niyetini anlamaya cali$in. ani bir sinir bo$altimi ise hakaret sozleri kullanmamaya olayi yati$tirmaya cali$in.
- kavga kacinilmazsa ve ba$lamasina saniyeler kaldigini seziyorsaniz mesafenizi koruyun. solaksaniz sag ayaginizi, saglaksaniz sol ayaginizi hafifce one cikarip vucudunuzu hafif yan cevirin. (ben solak oldugum icin ona gore anlaticam siz kendinize uygulayin) sag elinizi hafifce kaldirip kafanizi sag omuz icine dogru yakla$tirin. illa gard pozisyonu almaniz gerekmez. ozellikle cenenizin omuzunuz tarafindan korunmasi sizi buyuk bir darbeden korur. ayni zamanda ta$aklarinizi da kismen korumu$ olursunuz. cunku ta$aklara gelen bir darbede vucudu geri cekmektense yana cekmek daha kolaydir.
- mesafeyi korursaniz genelde rakip ya yakaniza yapi$maya ya da tekme atmaya cali$acaktir. reflekslerinize guveniyorsaniz bu hamleyi bekleyin. harekete gectigi anda vucudunuzun agirligini barindiran yumrugu (bana gore sol) adamin cene ucuna indirin. eger yeterince etkili vurabilirseniz kavgayi oracikta bitirebilirsiniz. en temizi budur.
- reflekslerinize guvenmiyorsaniz ilk darbeyi siz atin. bunun nasil olacagini onceden soylemek guc. siz karar vereceksiniz. kafa atmak sanildigi kadar kolay degildir. adamin bunu sezip kafasini bir kac santim bile geri cekmesi afallamaniza hatta yere du$menize sebep olur. kafa atmanin iki puf noktasi vardir. birincisi hiz, ikincisi vurulan yer. adamin alnina vurursaniz sizin kafaniz $i$er. kafa burna atilir.
- vucudun 5 tehlikeli bolgesi vardir. $akak, cene ucu, kalbin altindaki hava bo$lugu, karaciger ve dalak. (erkekler icin ta$aklari da sayabilirsiniz.) ilk darbenizi bu bolgelerden birine yapmaya cali$in. mesela dalaga vurulacak saglam bir yumruk adami oraciga yigmanizi saglar. tekme ise eger ko$arak gelmiyorsaniz ta$aga vuruldugunda etkili olur. vucuttan destek alinan yere paralel cikartilan bir tekme adami hem yere serer hem de tarifsiz acilara gark eder. tekme atmadan once dizinizi kendinize cekip vucut agirliginizi vererek vurursaniz en etkili bicim bu olacaktir.
- ilk darbe gercekle$ti ve kavga ba$ladiysa yumruklarin asla ardini birakmayin. bir vurdugunuz bolgeye en az 4 ila 5'li kombo halinde 3 seri yumruk atin. bu vucudun ayrodinamigine de uygun olacagindan enerjinizi tam verimli bo$altmanizi saglar.
- asla gozlerinizi kapatmayin. nerede birakacaginizi bilin. etrafinizda insanlar toplandiysa onlarin gozunde haksiz konuma du$meyin. kar$idakini etkisiz hale getirdiyseniz olay yerinden uzakla$in. ozellikle esnaflarin agirlikli oldugu yerlerde kolunuzdan tutun dukkana falan goturmeye kalkan olabilir. su verelim yati$tiralim bahanesiyle. asla kanmayin icerde operler adami.
- polisi mumkun oldugunca kari$tirmayin (kavga olduysa. yoksa kavga oncesinde polis varsa birakin o halletsin). hakli bile olsaniz sirf oyaladiginiz icin icerde temiz bir sopa yiyebilirsiniz. evet karakollarda dayak devam ediyor.
- tum bunlar ters gitti ve adamdan saglam bir iki darbe aldiniz. kacma $ansiniz varsa kullanmaktan cekinmeyin. yoksa adamin menzilinde durmayin. iti$ kaki$larla duzenli yumruk almaktan kacinin. yuzunuzu koruyun. ta$aklarinizi koruyun. asla yere du$meyin.

..birden fazla rakip sozkonusu oldugunda;
- esas amaciniz kacmak olsun. 3-4 ki$iyi dovmek her babayigidin harci degildir. yer zaman mekan kondisyon gibi bircok degi$kene bagli bir durumdur. super bir dovu$cu olsaniz bile yorulacaginizi unutmayin. filmlerdeki gibi bir kavga gercek hayatta hic gormedim. gercek kavgada her$ey 10-30 saniye arasinda olur biter. sonrasi fantezidir zaten.
- kacmak o an icin cozum degilse olayi yati$tirmaya cali$in. grubun lideri gibi gorunen ki$iye veya en guclusu gibi gorunene kar$i pozisyon alin. en etkili darbenizi oturtup kacin. kacamadiysaniz ve ortalik kari$tiysa asla yerinizde durmayin. surekli hareket halinde olup iskivlerle bo$luklara kacin. sirtini bir duvara vererek dovu$mek bazen iyidir ama daha cok darbe almaniza sebep olur. ondan ziyade yumrugunu savu$turdugunuz bir rakibi digerlerinin ustune ittirip her kacma firsatini gozlemek daha iyidir.
- en guzel kapanma yontemi kollarinizi dirseklerinden kirip vucudunuza paralel olacak $ekilde gogus kafesinizi kapatmak olacaktir. boylece hem cenenizin uc kismini hem de dalak, karaciger ve diyaframinizi koruyabilirsiniz. hafif one egik durmak da ta$aklara gelecek darbeleri absorbe edecektir.
- elinizde top, kalem, dondurma gibi $eyler varsa kavgaya giri$ esnasinda $a$irtmak icin kullanin. mesela birinin suratina atip en yakinindakine kafa oturmak size rahat 4 saniye kazandirir. bu da kacmaya ba$ladiginizda en az 10 metre kafadan fark demektir. cunku onlarin olayi idrak edip hizlanmaya ba$ladigi anda siz topuklami$ olursunuz.
- diyelim ki teknikler tutmadi dayak yemeye ba$ladiniz. sabit durmayin. sanki top yuvarlar gibi vucudunuzun agirligini darbelerin geldigi taraflara vererek hem darbenin hiz kazanmasini engelleyin hem de rakibin dengesini bozun. asla yere du$meyin. du$erseniz hemen kalkin.

Rakibin veya rakiplerin delici, kesici, oldurucu bir alet taşıması söz konusu olduğunda yapmanız gerekenler;
kesinlikle kacin. kavgaya girmeyin. polis, bagirmak, ko$mak ne kadar imkan varsa kullanin. cok issiz bir yer ve yapacak bir$ey yoksa ne istiyorsa verin. telefon, para, canta hicbiri caniniz kadar kiymetli degil. amaci size gercekten zarar vermekse mesafeyi koruyun. adami ittirin ki bicak en fazla kolunuzu bacaginizi falan cizsin.
- sopa gibi bir$ey bulursaniz once uzakla$tirma icin kullanin. emin olmadikca etkisiz hale getirici bir darbeye kalki$mayin. gozunuz kesmeden saldiriya gecerseniz bo$a savurabilir ve bicagi yiyebilirsiniz.

Silah varsa direkt teslim olun. Çok özel tekniksel egitim almadiysaniz silaha karşi yapacaginiz pek bir$ey yok. tatli dille cozmeye calişin. para falan istiyorsa verin. ama eşgalini mutlaka iyice ezberleyin. olay gectikten sora kendinizi toparlayin hemen polisi arayin. adamin nerden geldigini tipini konu$masini gittigi yonu vb. bildiginiz tum detaylariyla polise anlatin.

Sonuç olarak kendini savunabilmek guzeldir. en guzel savunma hic bulaşmamaktır. Hiç kavga etmemektir.
 
 teşekkürler antifriz.blogspot

125259
0
0
Yorum Yaz